Yaz Hastalıkları

Eklendi August 8, 2019

Hava sıcaklıklarının yükselmesi ve tatil sezonunun açılması, yaz hastalıkları olarak adlandırılan bazı hastalık türlerinin görülme sıklığının artmasını da beraberinde getirir. Sıcak yaz günlerinde bu hastalıklara yakalanmamak için bazı önlemler almak gerekir. Özellikle günün en sıcak saatleri olan öğle saatlerinde mümkün olduğunca güneş altında bulunmamak sağlık açısından oldukça önemlidir.

Güneş Çarpması

Aşırı terleme vücuttaki su oranını azaltarak tuz kaybına neden olur. Güneş çarpması olaylarında baş dönmesi, kusma, ateş, bilinç kaybı ve bayılma görüldüğünde serin bir ortama geçilerek bol sıvı tüketilmeli ve doktora başvurulmalıdır.

 Güneş Yanıkları

Yaz aylarında sık karşılaşılan şikayetlerden biri olan yanıklar konusunda, özellikle güneşe maruz kalan açık tenli kişilerde risk faktörü yüksektir. Güneş yanığına maruz kalan cildi nemlendirmek, bol bol su tüketmek, sıvı içeriği yüksek besinler tüketmek, soğuk kompresler yapmak ve hafif kıyafetler tercih edilmelidir. Güneşin yarattığı ikinci dereceli yanıklarda ise mutlaka uzman yardımı alınmalıdır. Güneş ışınlarının dik geldiği 11.00 – 16.00 saatleri arasında güneşe maruz kalmamak ve cilt tipine uygun faktörlü güneş kremi kullanmak hayati önem taşımaktadır.

 Gıda  Zehirlenmesi

Sıcak havalarda gıdalar uygun koşullarda saklanmadığında zehirlenme riskini beraberinde getirir. Yaygın belirtiler arasında bilinen kusma, ateş, baş dönmesi ve karın ağrısı yaşandığında mutlaka bir hekime başvurulmalıdır

 

Göz İltihabı

Yaz aylarında dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri de göz sağlığıdır. Havuz  ve güneşin yoğun etkisi sebebiyle gözlerde  hassasiyet ve iltihaplanma oluşabilir. Sağlıklı gözler için bakımı düzenli yapılan havuzlar tercih edilirken deniz gözlüğü kullanımı ve sudan çıkar çıkmaz duş almak önemli tedbirler arasında yer alır.

 

Klima Çarpması

Özellikle yaz aylarında görülen klima hastalığı diğer adıyla lejyoner hastalığı akciğeri tehdit etmektedir.  Boyun, sırt tutulması, göğüste ağrı klimanın verdiği rahatsızlıklar arasında görülür.

 Dış Kulak İltihabı

Deniz ve havuz mevsiminin başladığı bu aylarda sık sık yüzmek dış kulak için risk faktörü olabilir. Yüzerken gerekli tedbir alınmadığında dış kulak iltihabı riski artabilir. Kulakta kaşıntı ve iltihap oluşurken duyma yetisi de azalabilir. Dış kulak iltihabına yakalanmamanın en iyi yollarından biri yüzme sonrası kulakları kurulamak ve bone takmak çözüm yolu olabilir.

Etiketler:burun akıntısı, hastalık, iltihap, klima, kulak iltihabı, sağlık, sağlık rehberi, yaz, yaz hastalıkları

WhatsApp WhatsApp Destek