Kronik Yorgunluk Sendromu

Eklendi March 8, 2019

Kronik yorgunluk sendromu (KYS), en az 6 ay süren ve organik veya ciddi psikiyatrik hastalık gibi bir neden olmaksızın gelişen yorgunlukla birlikte kas iskelet ağrısı, uyku bozukluğu, konsantrasyonda bozulma ve baş ağrısının eşlik ettiği kronik ve tedavisi zor bir hastalıktır. Yorgunluk hastanın bireysel, sosyal, mesleki, eğitimsel ve ruhsal  fonksiyonlarını sınırlandırırken dikkat ve konsantrasyon güçlüğü de oluşturur.

Çoğu insan mevsim ne olursa olsun, sabahları sırtında yük varmış gibi ağırlıkla uyanıyor, gün yorgunluk içinde geçiyor ve ne kadar dinlenirlerse dinlensinler bir türlü kendilerine gelemiyorlar. Sabahları zor uyanıyor ve güne hızlı bir başlangıç yapabilmek için kahveye ihtiyaç duyuyorlar.

Kas ağrıları, uyku bozuklukları, zihinsel performansın bozulması, alerjiler ve boğaz  yanması bu tabloya eşlik eden belirtilerin başında geliyor. Tüm bunlar sonuçta anksiyete ve depresyona yol açıyor.

Kronik Yorgunluk Sendromunun Temel Nedenleri:

  • Hücreye gelen oksijenin, gıdaların ve yardımcı maddelerin yetersizliği
  • Atık madderin atılımındaki zorluklar ve hücrelerin içinde bulunduğu temel maddenin atıklarla yığınlanması

Birçok kişi stres ve kronik yorgunluk sendromunda yüksek miktarlarda kahve ve şekere daha çok ağırlık vermektedir. Kısa dönemde bunlar enerji sağlasalar da aşırı miktarda kafein ve rafine karbonhidratlar kronik yorgunluğu ağırlaştırabilir. Bunun sonucunda baş ağrıları, aşırı uyarılmalar ve gerginlikler, konsantrasyon sorunları ortaya çıkabilir. Stres ve yorgunluk döneminde kan glukozunu dengelemek daha zor olduğu için, rafine karbonhidratların alımını azaltmak çok önemlidir. Bu durum kan şekerinin aşırı miktarda oynamasına ve şeker düzeylerinin düşmesine neden olur.kronik yorgunluk

Vitamin ve mineral eksikliklerinin belirlenip takviye edilmesi tedavi sürecinin  başlangıcıdır. Bağırsağın düzenlenmesi, bağırsak florasının desteklenmesi tedavideki  esas odaktır.

Kronik yorgunluk sendromunun oluşmasını ve şiddetini belirleyen esas etken,  hücrelerin içinde bulunduğu temel maddenin aşırı yüklenmesidir. Burada biriken  toksinler hücrelerin görevlerini yerine getirmelerini zorlaştırır. Bunun sonucunda bedene yeterli miktarda besin alınsa bile, hücreler bunları verimli bir şekilde kullanamazlar.

Kronik yorgunluk sendromunun altında yatan temel nedenler:

  • Odaklar ve bozucu alanlar
  • Bağırsak bakteri dengesinin bozulması ve gıda intoleransı
  • Bağışıklık sistemi bozuklukları ve alerjiler
  • Ağır metal ve kimyasal toksik yüklenmeler
  • Kronik virüs enfeksiyonları
  • Toplam stres yükü
  • Elektro manyetik alanlar

Ayrıntılı bireysel değerlendirilmeler ile planlanan detoks programları, ozon terapi ve nöral terapi gibi yöntemlerle bağ dokusu ve temel maddeyi temizlemeliyiz. Hücrelerimiz temiz bir ortamda ancak sağlıkla çalışabilir.

Uzm. Ayşe Dilek
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Etiketler:fizik tedavi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, kronik yorgunluk, yorgunluk

WhatsApp WhatsApp Destek