Hipertansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Eklendi May 13, 2019

Primer ve sekonder olarak iki alt başlıkta incelenen Hipertansiyon sonuçları itibarıyla en önemli sağlık sorunlarındandır. %85 oranında nedeni bilinmeyen (Primer), ama anksiyete ve genetik alt yapı ile ilişkilendirilen Hipertansiyon yanında, sekonder dediğimiz aort koartasyonu, cushing hastalığı, hipertiroidi, böbrek damar darlıkları gibi endokrin ve anatomik yapısal bozukluklarla da karşımıza çıkabilir. Hipertansiyon belirtileri dikkate alınmadığı takdirde geri dönüşü olamayacak  sonuçlar doğurabilir.

Çağımızda yaygın çevresel faktörlerden kaynaklı stres nedeniyle Hipertansiyon artık 20’li yaşlarda dahi ortaya çıkabilmektedir. Hipertansiyon; damar duvarına kan basıncının artması, endotel yapıda bozulma, damar daralması ile normalde 120/80 mmHg olarak ölçtüğümüz tansiyonun daha yüksek rakamlara çıkması ile hastada çoklu organ problemlerine yol açan bir sendromdur aslında.

Hipertansiyon Nedenleri

Yüksek oranda tuz alımı, stres, obezite, ailede Hipertansiyon öyküsünün bulunması gibi genetik faktörler, şeker hastalığı, hareketsiz yaşam, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi elementler içeren besinlerin yetersiz tüketilmesi Hipertansiyon nedenleri arasındadır. Doğum kontrol hapları, bazı ağrı kesici türleri de kan basıncını yükseltip, yüksek tansiyona neden olur. Hastaların büyük bir kısmında nedeni belirlenemese de yüksek kan basıncı mutlaka kontrol altına alınmalı ve Hipertansiyon nedenleri iyi araştırılmalı ve kan basıncı ideal düzeye düşürülmelidir.

baş ağrısı hipertansiyonHipertansiyon Belirtileri

Baş ağrısı, baş dönmesi, göz kararması, denge bozukluğu, çarpıntı en sık görülen belirtilerdir ama yakınmasız sinsi olarak da seyredebilir. Hiçbir yakınması olmasa dahi 40’lı yaşlardan sonra mutlaka check-up yaptırılmalı, sık ve düzenli tansiyon kontrolleri, şüphe varsa Tansiyon Holter ile 24 saatlik tansiyon kaydı alınmalıdır.

Kardiyak kökenli ölümlerin, beyin kanamalarının ve çoklu organ yetmezliğinin en sık nedenlerindendir. Onun için Hipertansiyon takip ve tedavisi mutlaka uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

Hipertansiyon Tedavisi ve Beslenme

Hipertansiyon tedavisinde öncelikle yaşam tarzı değişikliği şarttır. Stresten uzak bir yaşam, mutlaka tuzsuz diyet ve dengeli beslenme ile desteklenmelidir.

Diyet ve yaşam tarzı değişikliğine rağmen tansiyon normalde seyretmezse; hastanın mevcut diğer hastalıkları ve kişinin emosyonel durumu ve fiziki koşullarına uygun ilaç seçimi yapılmalıdır.

Hipertansiyon tedavisinde düzenli doktor kontrolü, rutin biyokimya tetkikleri, tedaviye hasta uyumu özellikle çok önemlidir.

Uzm. Dr. Ali Rıza Orhan
Dahiliye Uzmanı

Etiketler:dahiliye, hipertansiyon, iç hastalıkları, tansiyon

WhatsApp WhatsApp Destek