Yönetim Kurulu Başkanımızın Röportajı

Yaklaşık 5 yıldan beri Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi’nde “Sağlığınız emin ellerde” sloganıyla hizmet veren BAYPARK HOSPITAL’in Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zeynel Öztürk, “Modern alt yapısı, konforu ve kaliteyi ön planda tutan, etik ilkelerden ödün vermeyen hizmet anlayışımız ile hastalarımızın dostluğu ve güvenine layık olmaya çalışıyoruz. Hastalarımız, dünyanın önemli sağlık merkezlerinde eğitim almış, uzman hekimler tarafından tedavi edilmektedir.” dedi.
Sağlık alanında en iyi doktorları bünyesinde bulunduran BAYPARK HOSPITAL’in Yön. Kur. Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zeynel Öztürk ile ilçemize kazandırdıkları ve yakın zamanda hizmete girecek olan Avcılar BAYPARK Hospital’in üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.
Birçok alanda, sosyal ve bir o kadar da yararlı faaliyetlerde bulunan Zeynel Öztürk’ü ve BAYPARK Hospital’i biraz yakından tanıyalım.
BAYPARK Hospital’ı, tercih eden hastalara hak ettikleri kaliteli ve güvenilir sağlık hizmetlerini sunmak, onları sağlıklı ve mutlu bir yaşama kavuşturmak üzere 2014 yılında hizmete açtıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Zeynel Öztürk, “ Hastanemizde ileri tıp teknolojisinin kullanıldığı tanı ve tedavi üniteleri, her türlü özellikli ameliyatın yapılabildiği ameliyathaneleri, doğum salonları, tek kişilik süit hasta odalarda hastalara özel bakım hizmeti sunulmaktadır. Modern alt yapısı, konforu ve kaliteyi ön planda tutan, etik ilkelerden ödün vermeyen hizmet anlayışımız ile hastalarımızın güveni ve dostluğunu kazanacağımıza inanıyoruz. Bu dostluğa ve güvene layık olmak için hizmetlerimize yenilerini katmaya devam edeceğiz” dedi.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
İlk ve orta öğrenimimi Gaziantep’te, liseyi Ankara’da tamamladım. 1998 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 2003 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği’nden uzmanlığımı aldım. 2003-2007 yılları arasında Kulak Burun Boğaz Uzmanı olarak çalıştım. Daha sonra İstanbul Mediport Hospital’de Başhekimlik, Vital Hospital ve Baypark Hospital’de Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptım. Şu an açılış aşamasında olan Avcılar Baypark Hospital’in de Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktayım. Aynı zamanda 2013 yılında bu yana Nişantaşı Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent kadrosunda öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım.

Kaç yıldır sağlık sektöründesiniz?
1998 yılından bu yana doktorluk yapmaktayım. 2007 yılından bu yana da Başhekimlik ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürüyorum. 2013 yılında başladığım akademisyenliğe de Yardımcı Doçent  Doktor olarak devam ediyorum.

Neden Bayrampaşa, neden BAYPARK Hospital?
Burayı seçmemdeki en büyük nedenim dürüstlüğünden ve babacanlığından hiçbir zaman şüphe etmediğim, ağabeyim olarak gördüğüm Bayrampaşa Belediye Başkanımız Sayın Atilla Aydıner olmuştur. O bir davette ‘Bayrampaşa’da bir hastane aç. Ben de gereken yardımı yaparım’ demişti. Hastane açabilmek için yerel yönetimlerin de desteğinin iyi olması gerekir. Ben de Atilla ağabeyimizin bu konuda duyarlı olması ve sözünün arkasında her zaman duracağını bildiğim için Bayrampaşa’yı seçtim.

Hastanenizde ne tür hizmetler veriyorsunuz?
Baypark Hospital tüm branşlarda poliklinik hizmetleri veren, tüm yatakları 3. seviye olan yoğun bakım üniteleri ve her türlü ameliyatların yapıldığı çağdaş koşullarda hizmet veren genel bir hastanedir.

Hastanenizde kaliteyi arttırmak için neler yapıyorsunuz?
Hekim kadrosunu branşında iddialı olan hekimlerle takviye ettik. Personellerimize hizmet içi eğitimlerle standartlarımızı geliştirdik. Aynı zamanda teknolojik alt yapımızı da sürekli yenileyerek hizmet kalitemizi yükseltme gayretimizi sürdürüyoruz.

Tıp alanındaki gelişmeleri, hastaneniz ne şekilde değerlendiriyor?
55 yatak kapasitesi, 15 branşta ve 20 uzman kadrosuyla açılan hastanemiz aradan geçen kısa bir süreye rağmen kapasitesini arttırarak 77 yatak, 18 branş ve 30 uzman kadrosuna çıkmıştır. 30 olan yoğun bakım hasta yatak sayımız 43 olmuştur. Tüm yoğun bakım yataklarımız en üst seviye olan 3. seviyede ruhsatlandırılmış olup İstanbul’un tercih edilen ünitesi hâline gelmiştir. Yine Fizik Tedavi ünitemizde günlük yaklaşık 25 engelli hastamıza rehabilitasyon hizmeti vermekteyiz. Hastanemiz bünyesinde İşitme Merkezi ve Uyku Merkezi de hizmete girmiştir. Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik bölümümüz de bakanlıktan izin beklemektedir.

Hastanenizde kaç personel bulunuyor ve günlük kaç hastaya hizmet veriliyor?
Hastanemiz bünyesinde yaklaşık 100’ü sağlık personeli olmak üzere 220 çalışanımız bulunmaktadır. Hastanemizde yaklaşık günlük 400 hastaya ayaktan, 50 hastaya da yatarak hizmet vermekteyiz. Acil, Kadın Hastalıkları ve Doğum ve Anestezi ve Reanimasyon uzmanlık dallarında 24 saat kesintisiz hizmet vermekteyiz.

Vatandaşlar neden BAYPARK HOSPITAL’i tercih etmeli? Sizi diğer hastanelerden ayıran özelliğiniz nedir?
Bayrampaşa, İstanbul’un ortasında bulunmasına rağmen sağlık hizmeti açısından devlet ve özel hastane kapasiteleri yetmemektedir. İlçemizde iki özel hastane ve bir devlet hastanesi bulunmasına rağmen diğer ilçelere oranla bu sayı az. Bayrampaşa’nın ilk tam teşekküllü özel hastanesi olan hastanemiz 3 yıl gibi kısa bir süre önce hizmete girmiştir. Mevcut Bayrampaşa Devlet Hastanesi de alt yapı olarak geri kalmıştır. Temeli atılan yeni Devlet Hastanesi ile bu açık kapatılmayı amaçlanmaktadır. Hastalarımız, dünyanın önemli sağlık merkezlerinde eğitim almış, özellikli tedavilerde uzman hekimler tarafından tedavi edilmektedir. Hastanemizde ileri tıp teknolojisinin kullanıldığı tanı ve tedavi üniteleri, her türlü özellikli ameliyatın yapılabildiği ameliyathaneleri, doğum salonları, tek kişilik süit hasta odalarda hastalara özel bakım hizmeti sunmaktadır. Modern alt yapısı, konforu ve kaliteyi ön planda tutan, etik ilkelerden ödün vermeyen hizmet anlayışımız ile hastalarımızın güveni ve dostluğunu kazanacağımıza inanıyoruz. Bu dostluğa ve güvene layık olmak için hizmetlerimize yenilerini katmaya devam edeceğiz.

Üniversitelerle iş birliği halinde çalışmalar yapıyor musunuz?
Baypark Hospital olarak Nişantaşı Üniversitesi ile iş birliği halindeyiz. Üniversiteye hem akademik destek hem de öğrencilere eğitim desteği vermekteyiz. Yine çevremizdeki sağlık meslek liselerine de eğitim desteği vermekteyiz.

Bölgedeki işyerleri, STK’lar ve spor kulüpleriyle nasıl bir işbirliği içindesiniz?
Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesindeki sevgi evlerinde kalan kimsesiz çocuklara ücretsiz sağlık hizmeti vermekteyiz. Yine ilçemizin güzide spor kulüplerinden olan Bayrampaşa Spor Kulübü ve Yıldırım Bosna Spor Kulübü’nün tüm sağlık ihtiyaçlarını ücretsiz yapmaktayız. Bosna Sancak Derneği başta olmak üzere sosyal faaliyetlerde bulunan sivil toplum kuruluşlarına da ücretsiz sağlık hizmeti yanında maddi destekte bulunmaktayız.

BAYPARK Hospital olarak, yeni ek binalar ile büyümeyi, yada başka bir hastane açmayı düşünüyor musunuz?
Kendi bünyemizde sürekli büyümekteyiz. Avcılar ilçesinde, Avcılar BAYPARK Hospital adı altında 100 yatak kapasiteli yeni bir hastane yapmaktayız. Modern mimari yapısı ve çağdaş teknolojilerle donatacağımız hastanemiz 2017 yılı içerisinde hizmete girecektir. Deniz ve göl manzarası, E5 yoluna cephe olması nedeniyle sağlık sektöründe İstanbul’da söz sahibi olmayı hedeflemekteyiz. Kısmet olursa üçüncü proje olarak Bayrampaşa’da Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi açmayı planlamaktayım.

Türkiye sağlık turizmi açısından ne gibi avantaj ve dezavantajlara sahip? BAYPARK Hospital’e yurt dışından da hastalar geliyor mu?
Hizmet kalitesi, teknoloji üstünlüğü ve tüm branşlarda dünya çapında söz sahibi hekimlere sahip olan ülkemiz sağlık turizminde yeterli paya sahip değildir. Avrupa’nın en gelişmiş hastanelerine sahip ülkemiz sağlık turizmi ile ilgili politikamızın olmayışı nedeniyle merdiven altı devam etmektedir. Sağlık konusunda çağ atlatan hükümetimiz maalesef sağlık turizmi ile ilgili yasal düzenlemelerde geri kalmıştır. Yabancı hastalar işin ehli olmayan insanların aracılığıyla ve kötü şartlarda tedavi olmaktadır. Yabancılar tarafından çok rağbet gören saç ekimi ve estetik ameliyatlar sağlıksız ortamlarda gerçekleştirilmektedir. Yine yabancı hastalara aracı firmalar tarafından aşırı ekonomik maliyetler çıkartılmakta, ülkemizde sağlık hizmeti pahalı yapılıyor izlenimi verilmektedir. Hastaneye ödenen paranın çok üzerinde aracılık hizmeti bedelleri alınmaktadır. Aracılar tarafından sağlık konusunda yanlış bilgilendirmeler yapılmaktadır. Baypark Hospital’e yurtdışından da hastalar gelmektedir. Kendilerini tüm hastalarımıza olduğu gibi en iyi şekilde ağırladıktan ve tedavilerini yaptıktan sonra ülkelerine uğurluyoruz.

Hükümetin sağlık politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Hükümetimiz son 10 yılda sağlık konusunda çok büyük gelişmeler sağlamıştır. Hastane kapasiteleri arttırılmış, teknolojik yenilikler sağlanmış, hastaların hekime ulaşılabilirliği kolaylaşmıştır. Yeni yasalarla sağlıkta kalite standartlarında çağ atlatılmıştır. Fakat bu hızlı gelişme bir takım sıkıntılarda doğurmuştur. Önce sağlık merkezleri açtırılmış sonra kalite standartları belirlenmişti. Bu da gereksiz yatırım ve teknoloji satın almalara neden olmuştur. Keşke önce kalite standartları belirlense, planlamalar yapılsa sonra yatırımlara izin verilseydi. O kadar çok yönetmelik değişiklikleri oluyor ve denetimler yapılıyor ki, zaman zaman hasta bakmaya zamanımız kalmıyor. Zaman ayırsanız da zaman zaman alt yapılarımızı uyarlamada sıkıntı çekiyoruz. Bir de sağlık turizmi konusunda yasal düzenlemeler yapılmalı, devletimizin bir an önce bu olaya el atması gerekmektedir. Mesleğinin ne olduğu belli olmayan aracılardan yabancı hastaların kurtarılması, her şeyin devletimizin kontrolünde olması gerekir.

WhatsApp WhatsApp Destek