Yaşlılıkta Fizik Tedavi ve Önemi

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik tedavi vücuda dışarıdan uygulanan çeşitli yöntemlerle, masaj ve egzersiz çeşitleri ile ağrıyı sonlandırmaya veya engellemeye yönelik uygulanan ilaç dışı bir yöntemdir. Aynı zamanda kişiye kaybettiği hareket kabiliyetini geri kazandırarak hareket kısıtlılığını ortadan kaldırır. Yaşlı bireylerde düzenli olarak gerçekleştirilen fizik tedavi birçok sorunu ortadan kaldırır ya da oluşmasını engeller.

Yaşlı bireylerin büyük bir çoğunda görülen ağrılar, onların yaşam kalitesini düşüren başlıca sebeplerdendir. Ağrıların kökeni hareketsiz ya da biyolojik rahatsızlığa dayanır. Bu ağrıları önlemek veya azaltmak için hareket ve günlük egzersizler son derece önemlidir.

İlerleyen yaş ile birlikte her insanda kas kitlesi azalır ve eklemlerinde romatizmaları artar, beyin fonksiyonlarında azalma başlar. Buna bağlı olarak vücut dengesi etkilenir ve reaksiyon süresi uzar. Bütün bunların sonucunda yaşlı az hareket eder ve kas gücü kaybı oluşmaya başlar. Sonrasında ise düşmeler ve yürümede zorluklar başlar. Tüm bunlar fizik tedavi ile geri çevrilip durdurulabilir ya da yavaşlatılabilir.

Fizyoterapist kimdir?

yaşlı fizik tedavi ağrıFizyoterapistler hastaların ağrıyı hafifletmelerine yardımcı olan ve hareketsizliği iyileştiren veya eski haline döndüren, hastalara yardımcı olabilen iyi eğitimli ve sertifikalı sağlık uzmanlarıdır.
Fizik tedavi, kişiye özel olarak programlanan bir tedavi şeklidir. Uzman fizyoterapistler tarafından bireyin ağrısının bulunduğu bölgeye ve şiddetine göre farklılık gösterir. Örneğin hastanın bel, diz, boyun vb. ağrısı olduğuna göre izlenecek egzersiz programı da farklılık gösterir. Fizik tedavi süresi de kişiye özel olarak planlanmaktadır. Evinde fizik tedavi görecek kişiler için ise egzersiz ve tedavi yapılması gereken saatlerde fizyoterapist eve gelir ve seansını uygular.

Yaşlı Bireylerde Egzersiz Neden Önemlidir?

Ağrılar giderilir,
Kas kuvveti ve esnekliğini arttırır,
Motor gücün arttırılır,
Kemik mineral kaybını azaltır,
Kilo kontrolü sağlar,
Beyin fonksiyonlarını arttırır ve stresi azaltır,
Kolestrolü düzenler,
Dolaşım ve solunum sitemine fayda sağlar,
Düşmeleri önler, kalça kırığı riskini azaltır.

Yaşlılara Uygulanacak Fizik Tedavinin Özellikleri

• Tüm kas grupları aktiviteye katılmalıdır.
• Kalbi çok zorlamayan egzersizler, yaşlılar için en uygun egzersiz tipidir.
• Karışık egzersizlerden kaçınılmalıdır.
• Egzersiz programına ısınma ve gevşeme bölümü katılmalıdır.
• Aralıklı çalışma; yani kısa egzersiz dönemlerini izleyen uygun dinlenme dönemlerinden oluşan fizik kondüsyon programı en uygun olan çalışma şeklidir.

Etiketler:ağrı, fizik, fizik tedavi, fizyoterapist, rehabilitasyon, yaşlılık

WhatsApp WhatsApp Destek