Parkinson Hastalığı

Halk arasında ‘titreme’ veya ‘yaşlılık hastalığı’ olarak bilinen Parkinson beynimizin motor hareketlerini etkileyen bir bölümünde, dopamin adı verilen maddenin azalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. (Dopamin, duyguları, hareketleri, zevk ve acı algılarını etkileyen beyin kimyasalıdır.)

Parkinson hastalığını, ilk kez 1817 yılında hastalığa adını veren nörolog James Parkinson ortaya çıkarmıştır. Bu hastalığın en sık görülen belirtileri vücudun belli bölgelerinde istem dışı titremeler ve kasılmalar olması sebebiyle, James Parkinson kısaca bu hastalığı ‘titrek felç’ olarak tanımlamıştır.

Parkinson Belirtileri

1. Hareketlerin Yavaşlaması (Bradikinezi)

Hastaların tüm hareketlerinde yavaşlama, ağırlaşma görülür. Eğer hastalık kolda görülüyorsa, düğme ilikleme ve tıraş olmada zorluk, yazının giderek küçülmesi gibi işlerde güçlük olur. Hastalık bacakları etkilemiş ise ayağını sürüyerek yürüme, özellikle basamakları çıkarken veya engebeli yollarda ayağın takılması görülebilir. Bu istemli hareketler dışında da göz kırpmak ve yürürken kolları sallamak gibi otomatik olarak yapılan hareketler de yavaş yavaş azalır veya kaybolur.

2. Kaslardaki Tonusun Artması (Rijidite)

Normalde kaslarda, dinlenme halindeyken kas tonusu olarak adlandırılan, hafif bir kasılma vardır. Parkinson da ise hastanın kolu veya bacağı hafifçe bükülmeye çalışıldığında harekete karşı sürekli dirençle karşılaşılır. Hastalar bu durumu yorgunluk, ağrı, kramp, sertlik, tutukluk şeklinde hissedebilir.

3. Titreme (Tremor)

İstirahat halindeyken kollar ya da bacaklarda tipik kaba bir titreme gözlenir . Elin baş ve işaret parmağında para sayma hareketi şeklinde sınırlı kalabilir. Hastalar ellerini kullanmaya  başladıklarında bir süre kaybolur. Eller ileri doğru uzatılıp havada bekletildiğinde de gözlenebilir. Halk arasında zannedildiği gibi Parkinson hastalığında mutlaka titreme olması gerekmemekte. Titreme önemli bir bulgudur, fakat titremesi olmayan Parkinson hastaları da mevcuttur. Ayrıca, her titremesi olan Parkinson hastası da değildir.

4. Duruş Refleksinde Bozulma

Normalde ayakta hareketsiz olarak duran bir insanı ittiğinizde ayaklarının ve kollarının pozisyonunu ani olarak değiştirerek dengesini sağlar ve bu kişi düşmez. Parkinson hastalığında bu refleks bozulduğu için hastayı aniden geriye doğru ittiğinizde, dengesini sağlayamaz ve yere düşebilir. Buna “postural refleks bozukluğu” denmektedir. Ayrıca hastaların ayakta duruşlarında da bozulma gözlenmektedir.

Parkinson Tedavisi

parkinsonParkinson tedavi edilebilir bir hastalıktır ve tedavisi için erken tanı çok önemlidir. Parkinson hastalığı beyinde dopamin maddesinin üretim eksikliğinden kaynaklandığı için başlangıç tedavisinde amaç eksik olan maddeyi ağızdan verilen ilaçlarla yerine koymak olacaktır. Tedaviye yeterli yanıt alınamayan bazı belirtiler için cerrahi tedavi düşünülebilmektedir. Düzenli fiziksel aktivite ve egzersizin kas sertliği ve hareket yavaşlığı üzerine olumlu etkileri olduğu için uygun egzersizlerle kaslar ve eklemlerin işlevlerini daha iyi sürdürebilmeleri sağlanabilir.

Etiketler:fizik tedavi, parkinson, titreme

WhatsApp WhatsApp Destek