Çapraz Bağ Sorunları

Ön Çapraz Bağ Yırtılması

Ön Çapraz bağ diz içerisinde stabiliteyi sağlayan dört bağın en önemlilerinden biridir.

Ön çapraz bağ sıklıkla dizin zorlu ekstansiyonu ya da bacağın pivot hareketleri yani zorlamalı olarak içe dönmesi gibi hareketler sonucunda yırtılır. Bağ yırtıldığında diz içi kanama, şişlik, ağrı ve bacak üzerine basamama sık görülen bulgulardır. Eskimiş bağ yırtıklarında ise en sık bulgulardan biri dizde boşalma hissidir. Bu durum diz içerisindeki menisküs ve kıkırdak gibi önemli yapıların da hasar görmesine ve dolayısıyla erken kireçlenmeye yol açar.

Ön çapraz bağ yırtıldığı zaman soğuk uygulama, bandajlama, istirahat, inflamasyonu azaltan ilaçların kullanılması, elevasyon ve dizi kilitlemeyi sağlayan breyslerin kullanılması erken dönemdeki tedaviyi oluşturur. Cerrahi tedavi ise kişinin yaşı, aktivite düzeyi, dizdeki instabilitenin derecesi ve ön çapraz bağ ile beraber hasar gören diz içi diğer yapıların varlığına bağlıdır. Pek çok insan ön çapraz bağ yırtığı olmasına rağmen sadece aktivitelerini sınırlandırarak hayat boyu sıkıntı çekmeden ve cerrahi tedaviye gerek duymadan yaşamlarını sürdürmektedir.

Ön Çapraz Bağ Tedavisi

breys çapraz bağ

Breys

Cerrahi tedaviye karar verildiğinde ise yapılan işlem asımda ön çapraz bağların tamiri değil, yerine yeni bir bağ oluşturulmasıdır. Bu yeni bağ çeşitli kaynaklardan temin edilebilmektedir. Bu bağlar sıklıkla; doku reddi ihtimalinin düşüklüğü enfeksiyon bulaşmasının engellenmesi gibi nedenlerle kişinin kendisinden temin edilmektedir. En sık olarak Kuadriseps tendonu, Patellar tendon ve Hamstring tendonları bu amaçla kullanılır. Çok sık olarak tercih edilmemekle beraber kadavradan ya da hayvanlardan temin edilen allogreftlerin kullanımı da mümkündür.

Ameliyat sonrasında bazı cerrahlar anestezinin etkisi geçer geçmez hastalarını eve göndermekteyse de çoğu cerrah hastasını en az bir gece hastanede tutmaktadır. Tedavinin en önemli unsurlarından birini ameliyat sonrası rehabilitasyon safhası oluşturmaktadır. Ortopedist tarafından önerilen; hareket arttırıcı ve kasları kuvvetlendirici hareketlerin yapılması son derece önemlidir. Pek çok cerrah ameliyat sonrasında hastanın tam olarak basmasına izin vermektedir. Breys denen dizi destekleyici cihazların kullanımı ise cerrahın tercihine bağlıdır.

Op. Dr. Mehmet Ordueri
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Etiketler:allogreft, Breys diz destekleyici, çapraz bağ tedavisi, çapraz bağlar, dr mehmet ordueri, ön çapraz bağ, ortopedi ve travmatoloji

WhatsApp WhatsApp Destek